İçeriğe atla

İç Mimar Ne İş Yapar?

İç Mimarlık Bölümü Nedir?

İç mimari; Bir binanın iç kısmında yapılan yapısal değişiklikleri temel alan bir mimarlık dalı. İç tasarımcılar, belirli bir işlevin, pratik amacın veya estetik tercihin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarımlar yaratır ve özelleştirir.

İç mimarlık ve mimarlık oldukça karışan meslek gruplarıdır. İç mimarlık elbette mimarlığın bir alt dalıdır ama burada asıl sorun dış mimarlık diye bir alanın olmamasıdır. Kısaca özetlemek gerekirse, mimarlar binaların dış tasarımları üzerinde çalışırken, iç mimarlar da binaların iç tasarımları üzerinde çalışırlar. Bireyleri yaşam, eğlence ve iş amaçlı yapısal iç tasarımda mimari ilkeleri uygulamaya ve profesyonel iç tasarımcı olarak çalışmaya hazırlayan bir program. Mimariyi, yapısal sistem tasarımını, ısıtma ve soğutma sistemlerini, iş ve güvenlik standartlarını, iç tasarımı, spesifik son kullanım uygulamalarını ve mesleki sorumlulukları ve standartları içerir.

İç Mimarlık Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İç mimar olabilmek için mühendislik ve mimarlık fakültelerinin Mimarlık, İç Mimarlık veya İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümlerinden birinden mezun olmanız gerekmektedir. Bu lisans bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Dört yıllık bu eğitim döneminde uygulamalı derslerin ağırlıkta olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle 3D (3D) tasarımda ustalaşabileceksiniz.

İç Mimarlık Bölümü Dersleri Nelerdir?

4 yıllık iç mimarlık eğitiminizi tamamlarsanız bu süre içerisinde;

Temel tasarım,
Tasarım Sunumu,
Tanımlayıcı geometri,
Güzellik Perspektifinden Medeniyet Tarihi,
Fatura Hesaplama,
İnşaat ve Tasarım Teknolojileri Stajı,
İç Mimarlık Atölyesi,
Teknik Çalışmalar I: Yapı ve Malzeme,
Tasarım Tarihi,
yapı,
Koruma ve Restorasyon Esasları

Bu, birçok dersten vb. sorumlu olacağınız anlamına gelir.

İç Mimarlık Mezunları Ne İş Yapar?

İç mimarlar her türlü konutun iç tasarımı üzerinde çalışabilirler.

İç Mimarlık Bölümü Mezunlarının İş Olanakları Nelerdir?

İç mimar unvanına sahip yetkin kişiler;

Mimarlık ofislerinde,
Yapı-dekorasyon firmalarında,
İnşaat şirketlerinde,
Beyaz eşya firmalarında,

Kendi çalışma alanlarını bulabilirler. Tüm bunların dışında iç mimarlık mezunları kendi çalışma alanlarını oluşturabilir, kendi işlerini yapabilirler.